I februar 2012 starter Nortura sin innfasing av 100 % durocsæd i Edelgrissæden, slik at Edelgrisen som kommer ut på det norske markedet blir en LYD-krysning. Innfasingen skjer gradvis og tidspunktet for 100 % LYD gris i markedet, er forventet å bli våren 2013. Felleskjøpet ønsker å være godt forberedt og har allerede gjennomført fôringsforsøk med LYD slaktegris.
Lavere kjøttprosent med LYD?
Det er spekulert i om innføring av ren duroc på farssiden vil føre med seg en reduksjon i kjøttprosent hos slaktegrisen, og om den nye krysningen vil kreve en annen fôring enn tidligere LYLD.
Duroc er mer utsatt for fettavleiring på slutten av slaktegrisperioden. På bakgrunn av dette har Felleskjøpet utviklet en egen slaktegrisblanding, FORMAT Vekst LYD, som har et lavere energiinnhold enn de øvrige slaktegrisblandingene. Lavere energitilførsel i siste framfôringsfase kan bremse tilveksten og dermed begrense fettavleiringen.
Fôringsforsøket
Forsøket ble utført hos en av Felleskjøpets testverter der grisen blir appetittfôret fra tørrfôringsautomater. Slaktegrisene ble fasefôret, og forsøket gikk ut på å teste ut to ulike kraftfôrblandinger med ulikt energinivå i siste del av framfôringstiden.
FORMAT Vekst 110 (1,08 FEn/kg) ble sammenliknet med FORMAT Vekst LYD (1,02 FEn/kg).
Resultatene viste at i dette forsøket var det ikke effekt av å fôre med lavenergifôret FORMAT Vekst LYD. Det var ikke forskjell mellom forsøksleddene, og produksjonsresultatene lå over gjennomsnittet i Ingris for 2010. Fôrutnyttelsen lå på 2,56-2,57 FEn/kg tilvekst, og tilveksten lå på 960g/dag og 990g/dag i de to gruppene. Kjøttprosenten lå på 61,0-61,1 % i begge gruppene.
Selv om dette ikke trenger å være fasiten for alle besetninger, tyder resultatene fra dette forsøket på at den nye Edelgriskrysningen fra Nortura kan fôres på samme måte som tidligere.
Spørsmål om fôr og fôring av gris?
Ta kontakt med fagkonsulenten i området ditt.