25.09.2025 | Håvard Simonsen

Høie, som driver kornproduksjon i Rakkestad, har blitt en skikkelig Rapid-entusiast siden han kjøpte sin første Väderstad Rapid fra Felleskjøpet i 2019. Det er han ikke alene om. Maskinselger Matias Måleng Holta ved Felleskjøpets avdeling i Sarpsborg forteller om stor interesse for maskinen.  

– Salget av Rapid har vært enormt bra. Fra førsesongsalget startet i fjor og fram til høstsåinga nå i 2025 har vi levert over 20 Rapid-maskiner fra Felleskjøpet i Sarpsborg og på Mysen. Og forespørslene går ikke ned. Vi jobber med tilbud på nye Rapider hele tida, sier Holta. 

Kjempeinteresse 

Interessen må sies å være imponerende for en såmaskin som ble lansert helt tilbake i 1990. På mange måter revolusjonerte Väderstad hele såkonseptet da de kom med sin Rapid. Siden er maskinen videreutviklet og forbedret, men hovedbegrunnelsen for å velge Rapid er fortsatt den samme. 

– Rapid er en maskin du kan bruke under alle forhold. Den egner seg enten du direktesår, praktiserer lett harving eller driver tradisjonell jordbearbeiding. Det er fortsatt nesten ingen som har en så universell maskin. Den «går ned» uavhengig av «føret» og sår jevnt og pent, sier Holta. 

Han sier såsystemet på Rapiden og den solide konstruksjonen passer godt på den leirholdige jorda i store deler av Østfold, men understreker at den går like bra på sandjord. Med stadig flere restriksjoner på jordarbeiding kommer Rapidens allsidighet ytterligere til sin rett. 

imageqksw.png

STOR INTERESSE: Maskinselger Matias Måleng Holta hos Felleskjøpet i Sarpsborg forteller om kjempeinteresse for Rapid-såmaskinen. 

Konstant sådybde 

– Før hadde vi en litt lettere såmaskinen. Så valgte vi å kjøpe en Rapid på grunn av at det er blitt endringer i jordbearbeiding og nye måter å gjøre ting på. Vi syntes vi trengte mer fleksibilitet i såutstyret. Vi har mye tyngre jord, og Rapiden er en tung og stabil maskin som plasserer såkornet der jeg vil det skal være. Rapiden håndterer de mange leirkulene vi har, slik at vi får jevn og fin oppspiring. Den kan rett og slett håndtere litt røffere såbed. Det er vi blitt glad i. Vi trenger også pakkeeffekten, slik at vi slipper å kjøre trommel etter at vi har sådd. Alt dette har vært viktig for oss, sier Hans-Jürgen Høie. 

Maskinselger Holta forklarer at Rapiden kan oppnå et høyt labbtrykk. Det er det totale innholdet i kassen på maskinen som bestemmer labbtrykket. Ved full kasse kan trykket bli over 200 kg. Justering av sådybden foretas med iPad og kan reguleres fortløpende fra traktorhytta. Det høye trykket sørger for at sålabbene går ned til innstilt sådybde under alle forhold. 

Foruten såteknikken, er Høie begeistret for konstruksjonen på maskinen. 

– Erfaringen jeg har gjort meg med Rapid, er hvor utrolig solid bygget den er. Her er det både opp og ned, fjell og skjær og mange forskjellige ting å forholde seg til. Rapiden er en utrolig godt bygget maskin som håndterer utfordringene vi har på den jorda vi driver. Den tåler å bli brukt. Det er veldig lite som ryker, sier Høie. 

720x480 Høie_20250910_13.jpg

KONSTANT: Det er forholdet mellom sålabben og dybde/pakkehjulet som bestemmer sådybden, og høyt labbtrykk sørger for jevn sådybde hele tiden. 

Liker iPad-styringen 

Det er ti år siden Väderstad lanserte iPad-styring av Rapiden. iPaden kan brukes fra traktorhytta eller håndholdt utenfor maskinen. Via iPaden kan man styre funksjoner som såmengde, sådybde, sprøytespor, markører og trykket på etterharva. I tillegg ses såmengder, areal osv. 

– Dette har jeg vært veldig fornøyd med. Det er en ny verden. Vi bruker vesentlig mindre tid på dreieprøver, og slik vi ser det, er utmatingen veldig nøyaktig. Den hydrauliske utmatingen i kombinasjon med iPad-styringa synes jeg er en veldig enkel og fin måte å stille inn og bruke såmaskinen på. I tillegg er iPaden fin for sånne som meg, som synes det er greit at det er litt enkelt. Det er kjekt å ha den med og kunne bruke den trådløst og med ISOBUS rundt maskinen. Det er en løsning jeg er glad i og som vi har hatt svært lite problemer med, forteller Høie. 

720x480 Høie_20250910_14.jpg

ENKELT: På iPaden lengst til høyre har Høie full kontroll med Rapiden. iPaden kan også brukes trådløst rundt maskinen. 

Redusert, men ikke mindre avling 

Høie ser han driver med «litt av alt» når det gjelder jordarbeiding.   

– Det er kanskje «farlig» å si, men jeg synes plogen blir litt mye nedsnakket litt mye. Hvis du pløyer under gode forhold og gjør en ordentlig jobb, så er ikke plogen et dårlig redskap. Jeg mener det er mange fordeler agronomisk med ei bra pløgsle og pløyer det jeg kan pløye. Jeg kjører imidlertid mest en kombinasjon med Swift og Carrier XL, og jeg har ikke hatt lavere avlinger med å kjøre redusert jordarbeiding med disse Väderstad-redskapene. Jeg har også sådd noe direkte med Rapiden, men det er mer som forsøk, ikke noe jeg har praktisert i stort omfang, sier han. 

Høie kjører AutoTrac med RTK-signaler som gir stor nøyaktighet og repeterbare spor over flere år.  

– Vi har gått for RTK-systemet og har lagra grenser på alle jorder med faste vendeteigsavstander, slik at vi blant annet kan så vendeteiger til slutt. Det er en vesentlig forskjell, spesielt når det gjelder Rapid. Maskinen er jo ganske tung og man må være litt forsiktig, for den kan pakke hvis det ikke er laglig. Vi ser derfor en klar fordel med å så vendeteigene til slutt, og det blir jo en del areal av dem, sier Høie. 

Han forteller at han sår med mye større hastighet med Rapiden enn maskinene han hadde tidligere. Kapasiteten varierer med skiftene, men 25-30 mål i timen er nokså vanlig. Da kommer fyllingene i tillegg. 

Høie har også Biodrill, eller såfrøkasse, på sin Rapid. Den har han blant annet bruk for når han leiesår for bønder som dyrker gras. Denne er også godt egnet til startgjødsel og fangvekster. 

Rapiden kan leveres med ulike forredskaper. 

– De fleste velger som Høie å kjøre kun med CrossBoard. Vi leverer også maskiner med harvetinder og skåler, men da kreves det mer effekt, sier Holta.